Sepetiniz:   (Boş)
Ana Sayfa Vitrin Yeni Hakkımızda İletişimMurat Toraman

Halen İstanbul Aksaray Küçüklanga Caddesi, 40/3‘de halk çalgıları üretimi yapan Yusuf Toraman 1943 yılında Türk Halk Müziği’nde farklı bir tavır özelliği gösteren Malatya’nınYusuf Toraman Arapkir ilçesi’nde Onar Köyü’nde dünyaya geldi.

Çalıp söyleme geleneğinin tüm yoğunluğu ile yaşandığı Onar Köyü’nde Devletin açtığı marangozluk kursları ise eğitiminin, öğrenime yönlenmesine neden oluşturdu. Köy ilkokulundan sonra devam ettiği bu kursta bilgi ve becerisini geliştirme yönünde gösterdiği gayret ve diğer kursiyerlerden farklı yaklaşımı, kurs yöneticilerinin dikkatini çekti. Bu nedenle de “ağacı işleme ve onu yaşamının araç ve gereci” haline getirme konusunda teşvik edildi özendirildi. Yöre halk kültürü ve sanatları içerisinde ayrıcalıklı ve saygın bir yeri olan Müzik ise ruhunu doyuran tek “gıda” idi. Eli biraz “iş tutar, alete hükmeder” hale gelince de yöre insanının günlük yaşamında çok özel bir yeri olan bağlama yapmaya başladı. Zaten bir yandan yöre türkülerini de yerel sanatçılardan dinliyor, zaman zaman bu müzikli toplantılara katılıyordu.

Ekonomik güçlükler, bir çok aileyi olduğu gibi, Toraman Ailesini de “taşı toprağı altın” olarak anlatılan İstanbul’a çekti. Keser, rende ve testere ile arasında oluşan yakınlık İstanbul’da mobilyacı çıraklığına taşımıştı Yusuf Toraman’ı... Akşamları ise Sultanahmet Sanat Okulu’ndaki eğitimini sürdürüyor, kurslara katılıyordu. Müzik çalışmaları, çeşitli derneklerde şekillenirken mobilyacılık da genç. Toraman’ın mesleği olmuştu.

Bağlama sanatçısı Arif Sağ ile tanışması ise, Haseki semtindeki atölyesinde estetik güzelliğinin yanı sıra ses kalitesi ile de farklı bağlamalar üreten Ragıp Akdeniz’in atölyesine rahatça girip-çıkmasını sağlamış, zamanla da bu ünlü ustanın yardımcısı haline gelmesine yardımcı olmuştur. Sağ ise o ünlü ileri görüşlülüğü ile Yusuf Toraman’ın gideceği yönü belirlemişti. “Belki bağlama sanatçısı olarak, müzik sanatçısı olarak müzik dünyasındaki rekabette yerini alamazsın ama, rende, keser, testere eline çok yakışıyor. Benimle olan çalışmanı içindeki çalıp, söyleme arzunu tatmin için, Ragıp Usta ile olan çalışmanı da meslek edinmek için sürdür.

Öyle de oldu. Yusuf Toraman, bağlama çalıp, türkü söylemeyi gönlünü doyurmaya, halk çalgıları yapmayı da karnını doyurmak için sürdürdü. Ragıp Akdeniz’in bilgi ve becerisinden yararlanarak yılları geride bırakırken bu ünlü ustanın ortağı olmuştu.Ta ki yıllar önce kendisine “yol gösteren” Arif Sağ’ın “Birlikte çalışalım” önerisini aldığı güne kadar. 1965 yılındaki bu işbirliği, bugün seri şekilde halk çalgıları üretimi yapan atölyenin kurulması ile gelişti.

Yusuf Toraman, geleneksel yöntemlerle üretilen halk çalgılarını bilim ve tekniğin yansıması-uygulanması için de samimi bir çaba içinde oldu ve bu alandaki çalışmalarını hep takdirle izlediği Cafer Açın’ın bilgi ve belleğindekilerden yararlandı. Sık sık Açın’ı ziyaret ederek onun bilgi d4ğarcığıfluı kısmen de olsa atölyesine taşıdı.

Arif Sağ ile açtığı atölyede ülkenin en ünlü sanatçılarına bağlamalar yaptı. Dış ülkelerde kullanılan teknolojileri ülkemize taşıdı, ürettiği bağlamalar, birçok yabancı ülkede profesyonel sanatçılar tarafından kullanıldı,ünlü devlet ve siyaset adamlarına Devletimizin aramağını olarak sunuldu. Uluslararası fuarlarda ürettiği bağlamalar sergilendi.

Halen amatör ve profesyonel sanatçılar işin değişik boy ve özelliklerde halk çalgıları üreten atölyesinde halk sanatımıza hizmet veren Yusuf Toraman, 1971 Yılında, Erzincanlı “DEDE” Hasan Eray’ın kızı Meliha ile evlendi. Murat ve Sevinç adında iki çocuğu vardır.


Erol Aktı
 
Ana Sayfa  | Vitrindekiler | Yeni | Sipariş Takip | Arama | Hakkımızda | İletişim

toraman@toramanmuzik.com     Telefon: +90 212 589 58 58 - 530 16 16 - Faks: +90 212 632 15 15

Kategoriler :
Bağlama Burguları   Bağlama Kelepçeleri   Bağlama Kılıfı   Bağlama Metodları  
Bağlama Teli   Bağlamalar (Kısa Sap)   Bağlamalar (Uzun Sap)   Mızraplar